    Excellent product.
  8. Phillip F.
  9. Avraham S. (verified owner)
    Yes, we are happy with the performance of the signal hound USB-SA124B — 12.4 GHz Spectrum Analyzer
  10. Gene C. (verified owner)
    Tracking Generator
  11. Robert Smith (verified owner)
  12. Prof. F. Simon
    We own 4 products from SH: 4 GHz spectrum analyzer in combination with a tracking generator, and the same for the 12 GHz version. We use them extensively for scalar network analysis when building our customized microwave instruments for spectroscopy (in physics). The products have a great price to performance ratio. We had complications when installing the drivers and running the instruments, having a strong hardware was the key. Besides the pros, we encountered a very annoying problem: we often (3-5 times per day) screw-unscrew our units and cables onto the devices. After a few months ,the female SMA connectors broke and started to loose the inner pins. Given that we have other similar devices which have endured the same treatment over several years, we reckon that Signalhound was saving on the quality/cost of the connectors. Given that we were over the guarantee, we attempted to change the connectors ourselves, which has lead to deteriorated performance at 10 GHz. At present, we are using the devices while having a short SMA female-male adapter attached to it permanently, to avoid damage to the connectors on the devices.
Add a review
Your email address will not be published. Required fields are marked *
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Device dimensions
Version
SA124B — 12.4 GHz Spectrum Analyzer - Standard
Weight.74 lbs (.34 kg)
Dimensions7.65" x 3.18" x 1.18" (19.4 x 8 x 3 cm)
Version
SA124B — 12.4 GHz Spectrum Analyzer - Option 2, Adds OCXO Timebase
Weight.74 lbs (.34 kg)
Product-in-packaging dimensions
Weight1.48 (.67 kg)
Dimensions9.25" x 5.44" x 3.13" (23.5 x 13.8 x 7.95 cm)